Jak dbać o pościel, by jak najdłużej służyła?

Jak dbać o pościel, by jak najdłużej służyła?

Aby pościel służyła ci możliwie jak najdłużej, należy o nią odpowiednio zadbać. Nie jest to trudne, jednak wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad. W tym przypadku wiele zależy od tego, z jakiego materiału została wykonana. Kilka praktycznych informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Jak prawidłowo prać pościel?

Pościel warto wyprać już przed pierwszym użyciem. Chociaż jest to nowy produkt, to jednak na etapie produkcji tkanina miała kontakt nie tylko z maszynami, ale i różnorodnymi substancjami, np. barwnikami. Pozostawała w kontakcie z różnymi elementami konstrukcyjnymi oraz ludźmi. Żeby więc zmyć wszelkie potencjalne zanieczyszczenia oraz nadać jej odpowiedniej miękkości, warto ją wyprać.

Przed włożeniem jej do pralki, koniecznie należy zapoznać się z instrukcją znajdującą się na metce. Tam znajdują się wskazówki dotyczące sposobu prania oraz temperatury. Zawsze przestrzegaj zasad producenta, aby pościel służyła długo w możliwie jak najlepszym stanie. Bielizna pościelowa najczęściej produkowana jest z bawełny, wełny, mikrofibry, dżerseju, lnu, jedwabiu itp. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, które trzeba uwzględnić podczas prania.

Przygotowanie do prania pościeli

Zanim wrzucisz pościel do prania, odpowiednio się przygotuj. W pierwszym etapie należy zapoznać się z informacjami na metce, o czym wspominaliśmy wcześniej. Oprócz tego należy też posegregować pranie – dotyczy to przede wszystkim kolorów. Nie można prać jasnej pościeli z ciemnymi T-shirtami. Ciemną pościel należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych ze względu na ryzyko blaknięcia intensywnych barw. Pamiętaj też, że parametry prania zależą od tkaniny. Pościel bawełniana wymaga nieco innych ustawień na pralce niż np. pościel wykonana z mikrofibry.

Przed praniem pościel warto rozłożyć i odwrócić na lewą stronę (dodatkowa forma ochrony koloru). Suwaki powinny być zasunięte. Warto też ją złożyć przed włożeniem do bębna, gdyż wówczas wypierze się lepiej i łatwiej ją będzie wyprasować.

Do prania pościeli zalecamy stosować łagodne środki piorące, które nie podrażniają skóry i nie powodują alergii.

Odpowiednia pielęgnacja pościeli

Warto też pamiętać o kilku innych zasadach odpowiedniej pielęgnacji pościeli. Bardzo ważne jest, aby podczas przechowywana była schludnie złożona, najlepiej w zamkniętej szafce. Oprócz tego trzeba ją regularnie zmieniać, by była czysta. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko komfort snu, ale też wyeliminujemy czynniki, które mają negatywny wpływ na zdrowie, takie jak bakterie, grzyby, pot, martwe komórki skóry itd.

Istotne jest też wietrzenie pościeli. Warto przynajmniej raz w tygodniu wystawić ją na świeże powietrze na ok. 30 minut (jeśli masz taką możliwość).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
expand_less