Jakie kołdry można prać i jak to robić poprawnie?

Jakie kołdry można prać i jak to robić poprawnie?

Komfort i higiena snu to kwestie, o które powinien dbać każdy z nas. Kupno dobrej jakości pościeli, która będzie przyjazna dla skóry, a zarazem oddychająca i ciepła to jeden z podstawowych warunków, które należy spełnić, aby dobrze się czuć. Warto też zwrócić uwagę na kwestie prania. Regularna zmiana pościeli to oczywista kwestia, jednak należy też pamiętać o kołdrze, ponieważ mogą się na niej gromadzić roztocza i drobnoustroje. W tym przypadku pranie bywa naprawdę problematyczne. Co warto wiedzieć na ten temat? Które kołdry można prać i w jaki sposób to robić?

Czy kołdrę można prać w pralce? 

Regularne pranie poszewek na poduszki dziecięce, prześcieradeł z gumką czy innych elementów pościeli jest oczywistą kwestią dla każdego z nas. Jednak w momencie konieczności uprania kołdry pojawia się wiele wątpliwości. Czy można prać ją w pralce? Jak sobie poradzić z praniem ręcznym? Jaki program ustawić? Okazuje się jednak, że nie ma się czego obawiać. Większość modeli, które są dziś dostępne w sklepach, nadaje się do prania w pralce.

Uprzednio należy zapoznać się z zaleceniami producenta, który wskazuje optymalną temperaturę. Najczęściej zdarza się tak, że aby ją odświeżyć, wystarczy ustawić pralkę na 40 stopni. Jednak w przypadku chęci pozbycia się wszystkich bakterii lepszym rozwiązaniem będzie ustawienie urządzenia na 60 stopni.

Jak często należy prać kołdrę? 

Niemniej ważną kwestią jest częstotliwość prania kołdry. Mimo tego, że jest to indywidualna kwestia, to dobrze, jeśli osoba, która nie ma alergii ani problemów skórnych pierze kołdrę co około 3-4 miesiące. Natomiast w przypadku wspomnianych alergików warto to robić znacznie częściej, na przykład raz na miesiąc. Należy również pamiętać o wyborze detergentów, które będą bezpieczne dla skóry. Jeśli chodzi o kwestię suszenia, to trzeba uważać na słońce, zwłaszcza w przypadku kołder syntetycznych, ponieważ może uszkodzić ich wewnętrzną strukturę. Warto zainwestować zarówno w bawełnianą kołdrę, jak i pościel, ponieważ są bezpieczne dla skóry, „oddychające” i komfortowe do spania.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
expand_less